Důležitost hifi stolku

Různé udělátka typu hroty, antivibrační podložky, hifi racky a další pomůcky pro lepší zvuk a vzhled
Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Důležitost hifi stolku

Příspěvek od PítrsPraha »

Zdravím.

Jaký máte názor na důležitost "podpěr", na kterých se vyjímají naši hifi miláčci? Je kus nábytku, který výrobce nazve hifi stolek, nezbytný pro kvalitní reprodukci nebo postačí "běžný" nábytek, který poskytne dostatečně pevnou, stabilní a odolnou podporu pro komponenty?

Nemluvím teď o reprosoustavách, které, pokud jsou to regálovky, si samozřejmě zaslouží pevné a bytelné stojany. Nemluvím teď ani o gramofonu, který neoddiskutovatelně potřebuje pevnou a vibrací prostou podložku.

Jde mi spíš o ostatní komponenty jako zesilovač, CD přehrávač, tuner, phono preamp... Mě osobně přijde u komponent, kde se nic nehýbe (zesilovače, tuner...) docela jedno, kde a na čem stojí.

Má vliv na jejich zvuk, jestli jsou např. na běžném nábytku z masivního dřeva (TV stolek s hmotností cca 30 kg) nebo na hifi stolku?

vlado222

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od vlado222 »

Hifi stolík musí byť tiež odolný voči vibráciam. Obyčajný nábytok nepostačuje.
Zo srandy sa stolíky pre hifi nevyrábajú. Mikrovibrácie sú nežiadúce pre všetky audiokomponenty. Nielen pre gramofóny.
Najmenej vhodný material na police je v tomto smere sklo a najvhodnejší asi MDF doska.
Ja mám stolík zo žuly, ktorý sa vdaka svojej váhe nezachveje a pod vrchnou policou mám pre istotu FE Cerabal Uni. -> http://www.highendforum.cz/download/fil ... &mode=view

petrL
Příspěvky: 1363
Registrován: 22 črc 2008 08:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od petrL »

V elektronkách vibrují elektrody, mikrofonické můžou být i jiné zesilovače citlivé na nějakou parazitní kapacitu. Význam to teda někdy asi má, ovšem velice málo z toho, co se označuje za hi-fi stolek bych považoval za vhodné. Např. není nic jednoduššího než horní desku uchytit přes gumové silentbloky, které velice účinně vibrace oné desky utlumí. Přesto jsem to ještě neviděl.

Zdeny
Příspěvky: 1084
Registrován: 23 črc 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od Zdeny »

Můj názor je lehce kontroverzní, ale přesto ho napíšu.
Funkce "high-end racku" je především snobisticko-designová. S výjimkou komponentů, které používají ke čtění dat kontaktní způsob (zejména gramofony a magnetofony) je funkce racků přeceńována a domnívám se, že neexistuje žádné objektivní měření, které by dokázalo meřitelným způsobem, že na stolku X bude hrát zařízení lépe a o kolik moc %, než na stolku Y. FUnkce racku je zejména "komfortní" - aby byl usnadněn přístup k přípojným terminálům, esteticko dyzajová, aby "TO" vypadalo, zejména před méně majetnými kolegy (na sousedním foru hojně zvanými tzv. holoprdelníky).
Vliv vibrací na audio komponenty mio výše jmenované je iluzorní, protože kdyby funkce audio komponentů byla skutečně závisla na vibracích/nevibracích, by pravděpodobně nemohly létat dopravní letadla, rakety, vrtulníky, nemohla by jezdit auta ani traktory či kombajny. Je to silně kontroverzní debata a vyústěním správného marketingového tlaku je to, že se vesele prodávají asi 5x předražené racky nesmyslné konstrukce, viz nedávno zde jeden propíraný a hojně opěvovaný, nabízený jistým východočeským high-end studiem. Jako vždy platí, svět chce být klamán a na to, aby mi Cd a zesilovač hrál, nepotřebuji rack za 50 litrů, kdy mi stačí za 5 litrů, neb na kvalitu zvuku má nulový (=neměřitelný) přínos. jediný přínos řešení drahého racku je v tom, že majitel je spokojen sám se sebou a dokázal zejména svému okolí, že ON na to má. :lol: :lol: :lol:

vlado222

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od vlado222 »

Aj to je názor. Každému čo jeho jest. ;)

tujatuja
Příspěvky: 625
Registrován: 07 črc 2011 22:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od tujatuja »

Zdeny píše:Můj názor je lehce kontroverzní, ale přesto ho napíšu.
Funkce "high-end racku" je především snobisticko-designová. S výjimkou komponentů, které používají ke čtění dat kontaktní způsob (zejména gramofony a magnetofony) je funkce racků přeceńována a domnívám se, že neexistuje žádné objektivní měření, které by dokázalo meřitelným způsobem, že na stolku X bude hrát zařízení lépe a o kolik moc %, než na stolku Y. FUnkce racku je zejména "komfortní" - aby byl usnadněn přístup k přípojným terminálům, esteticko dyzajová, aby "TO" vypadalo, zejména před méně majetnými kolegy (na sousedním foru hojně zvanými tzv. holoprdelníky).
Vliv vibrací na audio komponenty mio výše jmenované je iluzorní, protože kdyby funkce audio komponentů byla skutečně závisla na vibracích/nevibracích, by pravděpodobně nemohly létat dopravní letadla, rakety, vrtulníky, nemohla by jezdit auta ani traktory či kombajny. Je to silně kontroverzní debata a vyústěním správného marketingového tlaku je to, že se vesele prodávají asi 5x předražené racky nesmyslné konstrukce, viz nedávno zde jeden propíraný a hojně opěvovaný, nabízený jistým východočeským high-end studiem. Jako vždy platí, svět chce být klamán a na to, aby mi Cd a zesilovač hrál, nepotřebuji rack za 50 litrů, kdy mi stačí za 5 litrů, neb na kvalitu zvuku má nulový (=neměřitelný) přínos. jediný přínos řešení drahého racku je v tom, že majitel je spokojen sám se sebou a dokázal zejména svému okolí, že ON na to má. :lol: :lol: :lol:
S tímto názorem souhlasím, ale současně bych chtěl zdůraznit vliv podstavce pod gramofonem na zvuk.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5388
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od lechos »

Koukněte na tu nádheru...rack NEC R220E, bytelná černá dřevotříska, dovoz ČSSR, model asi tak 1982.
Obrázek

Pamela
Příspěvky: 170
Registrován: 09 lis 2009 11:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od Pamela »

No a debata je opět u konce. Lidi se slušným rackem už tady nenapíšou, neb jim nestojí za to se tady pořád
dohadovat o něčem co mají doma s někým kdo to viděl na obrázku.
Osobně mít třeba sestavu NAIM, rozhodně bych chtěl rack FRAIM.
I kdyby ten stolek zvuk nezlepšil ani o %, tak komponenty NAIM v racku FRAIM vypadají kurevsky sexy a já
chci mít sestavu která se mi líbí. Samozřejmě je to podmíněno tím že na to člověk musí mít.
Osobně na to bohužel nemám, ale lidem co si šperkujou svou sestavu hrozně fandím a za snoby bych je asi neoznačoval.
Když budu chtít oslňovat okolí že na něco mám, nekoupím si drahý stolek na elektroniku.
Doporučuji si provést jednoduchý test: zajít v rodné "Lhotě" na náves a všem oznámit že máš nový stolek na elektroniku za
pár desítek tisíc. Jsem si jist že sklidíš obrovský obdiv a celá vesnice s tebou bude chtít kamarádit.
Napsat že si někdo koupí drahý rack proto aby okolí něco dokazoval mi drobátko zavání závistí.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od PítrsPraha »

Já mám podobný názor, jaký tu už zazněl. Je úplně jedno, jestli jsou komponenty na hifi stolku nebo na běžném nábytku. Důležitá je odolnost vůči vibracím (u mechanicky se pohybujících nebo pohybu schopných přístrojů). A ta je vždy dána celkem. Co je lepší: průměrně tuhý nábytek stojící na dobře udělaném linu na betonové podlaze nebo hyper super hifi stolek na parketách, které se houpou když někdo projde 2m od stolku? Záměrně uvádím extrémy.

Já osobně paušálně v hifi stolky nevěřím. Věřím v tuhost a odolnost podložky přístrojů vůči vibracím. Vhodný TV stolek z masivního dřeva postavený na tlumivý materiál (tvrdá guma, sorbothan, hokejový puky...) podle mě neudělá o nic horší službu než hifi stolek za podobné peníze. Vyjma gramofonu, ten je opravdu citlivý na vše a vyžaduje precizní odfiltrování všech vibrací.

Např. něco takového je podle mne plnohodnotný hifi stolek:

Obrázek

vlado222

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od vlado222 »

PítrsPraha,
Hifi stolík by mal byť konštruovaný hlavne tak (je jedno či kupovaný alebo zbastlený) aby boli komponenty v ňom dobre odvetrávané.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5388
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od lechos »

A na kloubových kolečkách aby byl pohyblivý...
Obrázek

jimmi
Příspěvky: 1159
Registrován: 14 kvě 2012 09:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od jimmi »

lechos píše:A na kloubových kolečkách aby byl pohyblivý...
Obrázek
Ideálny stolík na snadné bezdrátové sdílení a + dálkové ovládání a máme pri posluchu u hifi.....prenesenou na ........ scéně i tu nejjemnější emoci

vlado222

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od vlado222 »

lechos píše:A na kloubových kolečkách aby byl pohyblivý...
Ten je vhodný pre trpiacich audiofíliou neurozou. *palec*
Aby sa im lepšie manipulovalo s komponentmi a káblami počas ich neustáleho obmieňania. :lol:

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5388
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od lechos »

Ale ty komponenty...naplocho položené na sebe by měly být elektricky odstíněné kvůli eliminaci rušivých vazeb (trafo, mgf. hlavy, tuner, přenoska...) aspoň tabulí ocel pozink nebo nerez plechu a taky vzduchovými mezerami min. 20 mm pro chlazení, větrání.

vlado222

Re: Důležitost hifi stolku

Příspěvek od vlado222 »

Lechos,
Ten stolík na kolečkách bude vhodný aj pre tento zosík? :lol: --> http://www.hifi-voice.com/component/con ... -no-4.html
..zosilňovač na půdorysu 45 x 28 x 50 cm (š x v x h) koncentruje celých 90 kg hmoty. "

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 2 hosti