POSLECHOVÝ PROSTOR

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.

POSLECHOVÝ PROSTOR

Příspěvekod Svensound » 06 čer 2008 12:21

.......... hodně často vidím na obrázcích spousty fantastických audiosestav, ale co mě fakt fascinuje nejvíce, je přítomnost konferenčních stolků v prostoru mezi posluchačem a reprosoustavami. / nejlépe skleněná deska /.
Je to naprosto skvělé místo pro odrazy přímo v ose poslechu. Tak to je přátelé špatně!! Při poslechu odšoupnout do KOPRU!!
Svensound
Hi-fi Studio Svensound

Re: POSLECHOVÝ PROSTOR

Příspěvekod sostakovic » 06 čer 2008 12:45

Ano naprosto souhlasím, odšoupnutí stolku zlepší zvuk mnohem více, než jakýkoliv kabel.
V akusticky špatné místnosti nic nebude hrát dobře!

Ale mě berte s rezervou, dávám akustice místnosti asi nepřiměřenou pozornost, ale jsem už takovej. Mnohokrát jsem se přesvědčil o vlivu akustiky na výsledný zvuk. A ten vliv je veliký. Dle mého názoru a zkušeností. Nikomu nic nevnucuju :D
sostakovic
Pilsner Urquell

Příspěvekod dadaft » 06 čer 2008 13:29

já vlivu poslechovky nepřikládal v dobách, kdy jsem měl dobré poslechovky, téměř žádný význam. až když jsem koupil svůj definitivní byt, a zjistil, že to je akustické peklo, jsem (přes různé peripetie (např. jsem se stal "hifistou" a utratil něco přes sto táců za absolutní píčoviny... )) pochopil, jak je akustika důležitá. VELMI !!!
wide-stereo systém 4x ProJect Box 4 + Dynavoice Magic Sub 8ex
hybrid digital dac amp NAD C338
PC (Foobar, Adobe Audition 1.5), TV LG, Yamaha BD-A1060; TIDAL; Kimber, AEC, Sinox, Oehlbach, NorStone
dadaft
Hledač pokladů

Příspěvekod Fidas » 06 čer 2008 18:07

Když je akustika špatná, nepomůže ani dost dobře Roomperfect ... vyzkoušeno na lidech.
Jsem schopný uvěřit, že dobře akusticky řešené místnosti bude hrát lépe levnější zařízení,
než v mizerné mašinky o třídu - dvě lepší ...
Tidal, Aurender N100, Sroll Epos, Sroll Rhytm, filtr NA
Piega TC70X
kabely komplet Sroll Kapton.
Kočky +Matylda, Julie +Mikeš, Zuzín a Betynka
http://www.intimboard.eu
Fidas

Příspěvekod Aleska » 15 čer 2008 20:15

dadaft píše:já vlivu poslechovky nepřikládal v dobách, kdy jsem měl dobré poslechovky, téměř žádný význam. až když jsem koupil svůj definitivní byt, a zjistil, že to je akustické peklo, jsem (přes různé peripetie (např. jsem se stal "hifistou" a utratil něco přes sto táců za absolutní píčoviny... )) pochopil, jak je akustika důležitá. VELMI !!!

Fidas píše:Když je akustika špatná, nepomůže ani dost dobře Roomperfect ... vyzkoušeno na lidech.
Jsem schopný uvěřit, že dobře akusticky řešené místnosti bude hrát lépe levnější zařízení,
než v mizerné mašinky o třídu - dvě lepší ...

Oba máte pravdu. Nepamatuji si kde (snad tam odkud jsme byli vyhnáni), byla anketa jak jednotlivé součásti řetězce ovlivňují výsledný zvuk. Kdyby tato anketa byla i dnes, dal bych akustice místnosti minimálně 60%, raději 70%. Sám mám nesymetrické postavení beden v prostoru - R je cca 60 cm od obou stěn rohu, L je vzdálena 1,5 metru od druhého rohu, protože mezi ní a rohem je 1,4 metru široká postel (někde žít musím). Tři roky místnosti jsou akusticky ošetřeny, ve čtvrtém rohu jsou neustále otevřené dveře do zbytku RD, což je úplně optimální basová past... *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up*
Poslouchat se to dalo, ale bylo to takové nijaké, bez prostoru, hloubky, měl jsem neustále pocit že toho mnoho chybí a mnoho přebývá = no pochopitelně, každá bedna hrála tak, jak jí postavení v prostoru umožňovalo. *thumbs down* *thumbs down* *thumbs down* *thumbs down* *thumbs down* *thumbs down* Modelací na Hunecke.de a v Room Response Calculatoru od Yavuz Aksana ( http://www.pvconsultants.com/audio/reflection/rrc.htm ) jsem zjistil (teoretickou) křivku místnosti a tu jsem naprogramoval do Alesis DEQ230D. Po zapnutí jsem nevyšel a stále nevycházím z údivu - poslouchám úplně něco jiného *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup* . A to bez měření mikrofonem, protože na něj čekám již více než 2 měsíce (inu, český internetový prodej, kdybych jej zakoupil na Ebay.de, byl dávno doma) *headbang*. Naprosto zmizely nedostatky vzniklé nesymetrií reprobeden, prostor najednou získal 3D objem, zmizel pocit že tam něco schází a přebývá..., takže tomu Roomperfectu bych hóooooooooooooodně věřil.....
Audiophilia Nervosa je pryč, takže je vše postaru !!!
Aleska

Příspěvekod dadaft » 25 led 2009 20:54

připojím čerstvou zkušenost.
místnost zhruba 5 x 5 x 2,5m. dokud jsem hrál uměřeně bylo to jakž takž. i když možná jsem si neuvědomoval a únava rostla. pak jsem to dva dny vcelku hulil. a teď mám utrum. jenom to pustím, je mi z basů blbě. vadí mi dokonce basy v autě z rádia! evidentně se tady sečtou a znásobí určité frekvence. to, co se v první chvíli může zdát jako skvělý hutný bas po čase může být pociťováno jako nesmírně obtěžující a nepříjemný zážitek. nejde o nějaký hukot, jde o tlak. a nejde s tím absolutně nic udělat. prostě poslechová katastrofa.
jak jsem nadával na akustiku u sebe doma, tak to bylo hlavně kvůli okolnímu rušení. s basy jsem doma úplně v klidu. mít tohle, tak koupím regálovky, co hrajou od 80Hz...
wide-stereo systém 4x ProJect Box 4 + Dynavoice Magic Sub 8ex
hybrid digital dac amp NAD C338
PC (Foobar, Adobe Audition 1.5), TV LG, Yamaha BD-A1060; TIDAL; Kimber, AEC, Sinox, Oehlbach, NorStone
dadaft
Hledač pokladů

Příspěvekod Peer » 25 led 2009 21:03

Prostě někdy míň je víc!
Peer

Příspěvekod MIR » 16 zář 2014 23:36

Zdravím vás pánové,
patřím k majitelům uzavřené poslechové místnosti 4x3m s parketovou podlahou a nějakým tím nábytkem podél delších stěn. K tomu když přidám informaci, že reproduktory mohou být nasměrovány jen ve směru kratších stran pokoje tak začínám přemýšlet jestli je vůbec reálné udělat z tohoto prostoru rozumně hrající místnost a nebo jestli je tento projekt předem odsouzen k vyhození peněz do něčeho co prostě hrát nemůže nikdy.
První co jsem udělal byl nákup akustické pěny - pyramidek o výšce 7 cm a začal jsem laborovat s rozmístěním.
Než říznu do pěny a udělám z ní obdélníky a čtverce tak bych si rád ušetřil práci při hledání a tápání ideálních míst na zavěšení... proto bych chtěl doporučit literaturu, která by mi při práci mohla pomoci. Nerad bych v nakupování pokračoval dál než budu vědět proč a jak přesně postupovat a jestli to má celé smysl.
Tím spíš, pokud vše chci řešit jen formou odnímatelných panelů, abych místnost mohl v případě potřeby uvést do původního stavu...
Do dvou let očekávám stěhování z bytu a tak nechci dělat žádné větší úpravy... vše bych chtěl řešit pomocí odnímatelných panelů, protože tento pokoj nevyužívám jen já. Pro úplnost informace: místnost ozvučují monitory Adam S2X.
Podle vašich zkušeností má smysl se pouštět do těchto úprav s očekáváním obstojného zvuku... která literatura by mohla nejvíce pomoci?
Předem díky za reakce, které pomohou a váš čas.
MIR

Příspěvekod timcs » 17 zář 2014 15:46

MIR píše:Zdravím vás pánové,
patřím k majitelům uzavřené poslechové místnosti 4x3m s parketovou podlahou a nějakým tím nábytkem podél delších stěn. K tomu když přidám informaci, že reproduktory mohou být nasměrovány jen ve směru kratších stran pokoje tak začínám přemýšlet jestli je vůbec reálné udělat z tohoto prostoru rozumně hrající místnost a nebo jestli je tento projekt předem odsouzen k vyhození peněz do něčeho co prostě hrát nemůže nikdy.
První co jsem udělal byl nákup akustické pěny - pyramidek o výšce 7 cm a začal jsem laborovat s rozmístěním.
Než říznu do pěny a udělám z ní obdélníky a čtverce tak bych si rád ušetřil práci při hledání a tápání ideálních míst na zavěšení... proto bych chtěl doporučit literaturu, která by mi při práci mohla pomoci. Nerad bych v nakupování pokračoval dál než budu vědět proč a jak přesně postupovat a jestli to má celé smysl.
Tím spíš, pokud vše chci řešit jen formou odnímatelných panelů, abych místnost mohl v případě potřeby uvést do původního stavu...
Do dvou let očekávám stěhování z bytu a tak nechci dělat žádné větší úpravy... vše bych chtěl řešit pomocí odnímatelných panelů, protože tento pokoj nevyužívám jen já. Pro úplnost informace: místnost ozvučují monitory Adam S2X.
Podle vašich zkušeností má smysl se pouštět do těchto úprav s očekáváním obstojného zvuku... která literatura by mohla nejvíce pomoci?
Předem díky za reakce, které pomohou a váš čas.

Dúfam, že ti to pomôže.
http://www.acoustic.ua/forms/calculator4.en.html
Medzi repro a za posluchové miesto by som umiestnil difúzory.
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
timcs

Příspěvekod fox » 20 zář 2014 17:58

Obrázek

Obrázek

Přidám též trošku do mlýna. Ve čtvrtek jsem namontoval za bedny difuzory, dneska v poslechovce provedl podzimní úklid.
Michell Gyrodec/Orbe,SME V,Lyra Delos,RCM,step up trafo MgBeran,Esoteric DV60,Stream box RS,Music First Audio,Red Wine Audio,Leben300,Tannoy Stirlig+ST100,Acoustic Revive,WBT a plno dalších ptákovin.
fox

Příspěvekod timcs » 31 říj 2014 19:51

A už keď, budú mať všetci umiestnené reprosústavy, si môžete vypočítať miesta prvých odrazov na stenách, plafónu a podlahy miestnosti. Sú to miesta, kde sa odporúča umiestniť akustické prvky (absorbujúce alebo difúzory)
http://www.acoustic.ua/forms/calculator4.en.html
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
timcs

Příspěvekod kite19 » 31 říj 2014 20:10

pipis, timcs:
no super, ďakujem, knečne sa bude písať o naozaj dôležitých témach *palec*
Ten trojuholník, bol už v nejakej Dadaftovej téme, ten ma doviedol k hádke s polovičkou, rozhádzal som obývačku, oplatilo sa - drahá sa už nehnevá :D a zvuk je oveľa lepší, ak ma zvukovo o toľko posunie ten druhý odkaz tak *klanimse*
Highendová téma by z tohto mohla byť, ešte nech tu niekto vysvetlí ako zmerať akustiku, nejaký ten postup - keby existoval, taký pre sprostých :lol: , aby som ho dokázal pochopiť, bolo by to super.
Hádam sa niečo dozviem aj z DVD Akel.

v akých jednotkách je to tam udané?
baví ma hifi, nie som tu kvôli konfliktom.
kite19

Příspěvekod Stanohlohovec » 10 čer 2017 20:34

Vidím, že táto téma zrazu skončila a nič som sa z nej nedozvedel o použití akustickej peny. Môže niekto porovnať difuzory a akusticku penu? Myslím penu kombinovanú aj pre výšky aj pre basy... Volá sa to Complet a malo by to pokrývať celé spektrum. Zaujímalo by ma, či je teda lepšie dať pár difuzorov za bedne, alebo kam, alebo či umiestniť penu do miest odrszov. Dakujem, akurát riešim akustiku posluchovky.
Clearaudio Concept, Clearaudio Smart V2, Vincent CD-S3, Primare I30, Audio Physics Spark
Stanohlohovec

Příspěvekod timcs » 11 čer 2017 09:21

Stanohlohovec píše:Vidím, že táto téma zrazu skončila a nič som sa z nej nedozvedel o použití akustickej peny. Môže niekto porovnať difuzory a akusticku penu? Myslím penu kombinovanú aj pre výšky aj pre basy... Volá sa to Complet a malo by to pokrývať celé spektrum. Zaujímalo by ma, či je teda lepšie dať pár difuzorov za bedne, alebo kam, alebo či umiestniť penu do miest odrszov. Dakujem, akurát riešim akustiku posluchovky.

V mojom predchadzajucom prispevku mas calculator na vypocet umiestnenia absorbcnych panelov na prvych odrazoch. To je zaklad. Je tam taktiez calculator na vypocet modov v miestnosti a este zopar dobrych veci. Akusticka pena, ktora by pohlcovala v celom frekvencnom pasme neexistuje. Aj bass trap z akustickej peny je ucinny max do 125Hz, pod na potlacenie uz by si potreboval nieco specialne, ako basovy rezonator na mieru, podla toho na akej frekvencii mas zdvih. Difuzor zvuk rozptyluje nerovnomerne a vacsinou sa dava ne stenu za repro do stredu, alebo za posluchove miesto ak je vzdialenost aspon1-1,5m a na strop v kombinacii s absorbcnymi panelmi. Na podlahu koberec. Kazda miestnost je specificka, myslim tym, ze kazda ma ine mody miestnosti, tj na akych frekvenciach je zdvih a potlacenie a v kazdej miestnosti pomoze nieco ine. Ina je miestnost, kde nie je nic okrem kresla na posluch a ina je, kde su sedacky, koberec, knihovna atd. Niekde treba viac, niekde menej. Najhtazsie sa ukociruju basy a naopak stredy a vysky sa daju lahko utlmit a niekedy aj pretlmit, co uz nie je dobre. Netreba s nicim prehanat. Najlepsie je si dat miestnost premerat a potom zacat. Ak to nejde, tak zostane len sa spolahnut na vlastne usi.
timcs

Příspěvekod FS » 11 čer 2017 10:40

Stanohlohovec píše:Vidím, že táto téma zrazu skončila a nič som sa z nej nedozvedel o použití akustickej peny. Môže niekto porovnať difuzory a akusticku penu? Myslím penu kombinovanú aj pre výšky aj pre basy... Volá sa to Complet a malo by to pokrývať celé spektrum. Zaujímalo by ma, či je teda lepšie dať pár difuzorov za bedne, alebo kam, alebo či umiestniť penu do miest odrszov. Dakujem, akurát riešim akustiku posluchovky.

Ahoj, podělím se o svou negativní zkušenost. Použitím akustické absorpční pěny s širokopásmovým záběrem "naslepo" jsem si dokázal vytvořit velice divný nepřirozený zvuk - je fakt, že jsem měl té pěny málo a umístění bylo asymetrické (stejně jako můj celý poslechový prostor *thumbs down* ). IMHO už pojem "širokopásmový" by měl být při tvorbě poslechového prostoru spíše varování než něco a priori pozitivního - nejjednodušší a nejlevnější absorber přes všechna pásma jsou molitany do uší :lol: .. a takový výsledek si určitě hifista ve své poslechovce nepřeje.

Na tomto odkazu je pěkná ukázka vlivu difúze a absorpce: https://hofa-akustik.de/en/audio-samples/
FS

Příspěvekod Stanohlohovec » 11 čer 2017 12:18

Diky, chlapi, popozeram tie schémy a skúsim vypočítať. Ozaj, comsa týka tých prvotných odrazov, myslíte, že metóda so zrkadlom je zlá? Mne sa to zdá ako výborná metóda. Dik...
Clearaudio Concept, Clearaudio Smart V2, Vincent CD-S3, Primare I30, Audio Physics Spark
Stanohlohovec

Příspěvekod timcs » 11 čer 2017 15:08

Stanohlohovec píše:Diky, chlapi, popozeram tie schémy a skúsim vypočítať. Ozaj, comsa týka tých prvotných odrazov, myslíte, že metóda so zrkadlom je zlá? Mne sa to zdá ako výborná metóda. Dik...

To je najjednoduchsi sposob najst miesta prvych odrazov, len potrebujes k tomu jednu osobu, ktora bude behat po miestnosti so zrkadlom aby si to mohol v klude z posluchoveho miesta zistit. No a na strope to bude tazsie.
timcs

Příspěvekod Stanohlohovec » 11 čer 2017 15:37

Timcs- dik, osobu nájdem, na strope podľa vypoctu *2thumbsup*
Stanohlohovec

Zpět na Akustika