DIY úpravy malé poslechovky.

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

Jak správně má noaid uvedeno ve svém podpisu, opakem jedněch hlubokých pravd mohou být i jiné hluboké pravdy, tak i já nyní musím opravit svůj příspěvek ze dne 18. března 2011, týkající se nastavení DEQ2496. Ač na první pohled se zdá, že nastavení podle něj a podle Decibel Dungeon je hlubokou pravdou, čas nakonec ukázal že není... *taktone*

Ano, hraje to krásně, ale cosi mi v tomto nastavení nejen scházelo, ale naopak i přebývalo. Navíc jsem měl pocit, že snahou o nastavení jednotlivých zesilovačů ve výhybce DCX2496 na optimum, se mi ten vytoužený sladký bod poslechu odstěhoval "tak trochu doprava". A nebyl to pocit jen můj, ale také mého syna (který toho již také slyšel hodně), majícího uši přece jen o pár let mladší. Nakonec jsem neodolal a rozhodil sítě mezi přátele, zda někdo z nich nemá nahrávku růžového šumu, ale nejdříve v jednom kanále, potom v druhém a nakonec oba najednou. Všem, kdo odpověděli děkuji a to, po čem jsem toužil, mi nakonec promptně dodal check, za což mu děkuji a jsem zavázán, protože již první spuštění ukázalo, že ten pocit je bohužel pravdivý.
V tomto nastavení se nastavují L a R jednotlivě, ale člověk má dvě uši a na to sladké místo poslechu přichází najednou zvuk z obou beden. V hlavě si ten mozkový počítač vše vyhodnotí, přepočítá a oznámí výsledek jako zvukový vjem obou reproduktorů najednou a o tu jde. Neposloucháme totiž pouze pravou bednu, nebo pouze levou, ale obě současně. V tom je zásadní rozdíl ! Situace je navíc komplikovaná i tím, že reprobedny jsou ovlivněny samotnou místností, respektivě polohou v ní. A já mám levou prakticky ve středu, pravou cca metr od okna. Výsledkem je, že každá hraje jinak, neboť její původní kmitočtový průběh je vlivem akustiky místnosti změněn a to u obou reprobeden různě. S tím jsem pochopitelně spokojen nebyl. Takže opět měření.
Výstupní citlivost DCX jsem srovnal nastejno, basy -7,9 dB, středy -2,3 dB a výšky -8,9 dB (každý reproduktor má jinou citlivost) tak, aby průměr nastavení každého pásma byl +- 0,1 dB stejně. Taktéž omezení na spodku i výškách jsem nastavil na nulu, 3D nastavení kmitočtových zůstalo zachováno. Tím jsem anuloval vliv výhybky a mohl se věnovat equalizeru.
DEQ2496 má možnost změřit oba kanály najednou (Stereo Link) a každý samostatně. Rozdíly v těchto měřeních jsou značné a jsou východiskem pro nastavení jednotlivých beden. Postupoval jsem stejným způsobem jako v příspěvku z 18. března (průměry z více měření) + měření v nastavení Stereo link, oba kanály najednou. Výsledky jsou v této tabulce: Obrázek
Ve sloupci úplně vpravo, je vyčíslen absolutní rozdíl obou reprobeden mezi sebou. první tři sloupce zleva jsou jasné (měření), další dva sloupce jsou doplňkové, kdy je vypočítán rozdíl mezi Stereem a oběmi bednami.
Laicky řečeno, mělo by platit, že
Stereo - plná kolečka = prázdná kolečka
a
Stereo - prázdná kolečka = plná kolečka
Pak tam zbývají dva sloupce a to "Plná kolečka - pravý", kde v zašedlém sloupci je průměr 2 a 5 sloupce. Podobně je tomu ve sloupci "Prázdná kolečka - levý", kde v zašedlém sloupečku je průměr 3 a 4 sloupce, prostě "svůj ke svému". Poslední dva sloupce v tabulce mají ještě sloupec zaokrouhlení na 0,5 dB, tak jak to vyžaduje DEQ2496 a podle nich jej nastavíme. Graficky je toto nové nastavení na tomto obrázku: Obrázek
kde zelené sloupce znázorňují údaje "Stereo", červené "R" bednu a modré "L" bednu, respektive "jak hrají" a jejich výsledné složení v místě sladkého bodu poslechu (čili zelené Stereo).
Protože se zcela určitě najdou k výše uvedenému výhrady, pak přidám ještě jeden graf a tím je absolutní rozdíl mezi oběma bednami, tak jak jsou nyní nastaveny:
Obrázek
Je někdo, kdo si myslí, že tyto rozdíly mezi bednami nejsou slyšet ?

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6633
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od dadaft »

paráda. poprvé to vidím takhle černé na bílém. díky.

jen si nejsem jistý, jestli to dobře chápu. zkusím to shrnout svými slovy, když tak mě oprav:

poprvé jsi v místě poslechu změřil frekvenční průběh každé bedny zvlášť a pak ho pomocí EQ upravil tak, aby byl vyrovnaný - tj. např u levé bedny na 40Hz -3,2dB, u pravé -5,7dB, na 50Hz u levé -4,2Hz, u pravé -2,0dB atd.
to jsou sloupce 3 a 2.
jenže výsledný zvuk nebyl dobrý.
takže jsi udělal další měření a to takové, že jsi v místě poslechu změřil frekvenční průběh obou beden hrajících současně a výsledkem je sloupec 1.
když hrajou obě bedny současně, je k vyrovnanému průběhu potřebná úprava na 40Hz +10,8dB, na 50Hz +12,1dB atd.
je to tak?
Aleska píše:Rozdíly v těchto měřeních jsou značné a jsou východiskem pro nastavení jednotlivých beden.
toto nové nastavení je např. pro levou bednu na 40Hz +6,6dB, pro pravou +4,1, na 50Hz pro levou +5,0, pro pravou +7,1 atd. (sloupce 7 a 6)

jenže pak to začíná být (podle mě) dost zmatené:
Aleska píše:Protože se zcela určitě najdou k výše uvedenému výhrady, pak přidám ještě jeden graf a tím je absolutní rozdíl mezi oběma bednami, tak jak jsou nyní nastaveny
viz. poslední obrázek = 8 sloupec tabulky
Aleska píše:Je někdo, kdo si myslí, že tyto rozdíly mezi bednami nejsou slyšet ?
rozhodně nejsem ten, kdo by si myslel, že ty rozdíly mezi bednama nejsou slyšet. právě naopak.
myslím, že rozdíl mezi nastavením 1 a nastavením 2 je slyšet velmi převelice moc.
jenže to, co odlišuje minulé nastavení od toho nového, není tento rozdíl - - - vždyť se stačí podívat do tabulky:
rozdíl mezi bednama ve starém nastavení (sl. 2 a 3) a v novém nastavení (sl. 6 a 7) je stejný - např pro obě nastavení pro 40Hz = 2,5dB.
rozdíl mezi prvním a druhým nastavením tedy není v rozdílu mezi bednama, ale v tom, že v případě druhého nastavení je nejen rozdíl mezi bednama správně, ale taky sedí součet úprav jednotlivých beden vzhledem k naměřené hodnotě pro obě bedny (sl. 6 + 7 = sl. 1), kdežto u prvního nastavení ne (sl. 2 + 3 se rozhodně NEROVNÁ sl. 1).
(o čem že to píše Alan Blumlein ???)
neboli: rozdíl mezi nastavením 1 a nastavením 2 např. pro 40Hz je pro levou i pravou bednu 9,8dB (!!!) třebaže rozdíl mezi bednama u obou nastavení zůstal zachovaný (v obou případech 2,5dB).

myslím, žes to tak taky myslel. jen ten konec prostě mate.
vypadá to velmi složitě, ale ve skutečnosti je to úplně jednoduché - jinými slovy se ten rozdíl dá popsat takto:

představte si, že posloucháte nějakou stereofonní nahrávku hudby.
na zesilovači máte přepínač stereo - reverse (L=R a R=L)

v případě prvního nastavení beden (sl. 2 a 3) nedojde při použití tohohle přepínače pouze k zrcadlovému efektu - zvuk bude jiný: jiný na basech (chudší nebo výraznější, na tom nesejde), v lokalizaci nástrojů, v jejich předozadním i pravolevém umístění atd.
v případě druhého nastavení (sl. 6 a 7) bude zvuk naprosto stejný, jen zrcadlově otočený v pravolevém smyslu.

to první je hodně dobrý dvojkanál, to druhé stereo.

aspoň myslím...
:|

Uživatelský avatar
samoT
Příspěvky: 339
Registrován: 03 srp 2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od samoT »

Měl bych dotaz na zkušenější a vzdělanější uživatele tohoto fóra. Pohrávám si s myšlenkou, že bych svou sestavu přesunul do menší místnosti, kterou bych se pokusil svépomocí akusticky upravit. Ale nevím, zdali ta menší místnost není až moc malá. Proto se ptám, jestli to má vůbec cenu?

Nyní to mám umístěno ve velkém (6x7 m) podkrovním pokoji, nesymetricky a tak, jak mi to nábytek dovolil (viz. 3D model). Šikmé stěny jsou ze sádrokartonu, podlaha je dřevěná.
Obrázek

Mísnost, kterou bych mohl použít, je v přízemí a se stěnami z cihel. Je tam malé okno, které by se dalo zakrýt. Strop má klenbu a je celkem nízký, cca 2,3 metru. Náčrt:
Obrázek

Nechat jak to je, nebo se pustit do úprav malé místnosti?
Díky

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

Já mám něco málo nad 12 m2 podlahové plochy a tak bych se (po zkušenostech) místnosti s podlahovou plochou jen 7,5 m2 bál. Neříkám, že to nejde, ale:
- prvním problémem budou basy, neboť první axiální mód je 57,4 Hz a níž se nedostaneš
- druhým problémem budou basy v oblasti od 115 do 138 Hz, kde jsou dvě skupiny módů a to 114,8 a 116,8 Hz v jedné :!: a 133,9 + 137,1 + 137,8 Hz v druhé :!: :!: a o průser je 100% zaděláno.
- třetím problémem bude potřeba malého dozvuku, což opět plyne z její velikosti
- čtvrtým problémem budou první odrazy, které tě budou fackovat ze všech stran, protože i strop je nízko

ANO, dá se to řešit - ale celoplošným obložením všech stěn, tak jak je popsáno ve vlákně Audiozone DIY basové pasti - the official thread, ale toho bych se osobně již bál. To je již skutečně na minipidi budky, vyhýbající se basům...

To bych raději přemýšlel kam jinam dát ty reprobedny v té podkrovní místnosti,
nejen že je velká (první axiální mód 24,6 Hz :!: ) a uslyšíš v ní basy v plné kráse,
ale podle obrázku je skoro prázdná...

AM
Příspěvky: 325
Registrován: 02 bře 2010 01:08
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od AM »

zkus bedny umistit schvalne napravo do prostoru, naproti druheho sedaciho lka od sedacky

Uživatelský avatar
samoT
Příspěvky: 339
Registrován: 03 srp 2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od samoT »

Díky, to mi stačí. Spousta práce a výsledek nejistý. Ještě jsem přemýšlel nad tím, jestli jsou dané nějaké ideální rozměry a tvar místnosti pro co nejlepší akustiku?

On ten 3D model je jen pro představu. V rohu naproti postele mám rohový stůl s PC. Pod druhou šikmou stěnou (uprostřed) mám televizi a pár věcí. Na stěně za reprobednama mám obrazy a nějaké kvítka. Na stropě jsou dřevěné trámky. Takže jediné, co je holé, jsou ty dlouhé šikmé stěny. Asi by to chtělo provést měření a podle toho se řídit. Jenže já těm akustickým programům prd rozumím.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

Aby bylo názorně vidět, jak akustika místnosti ovlivňuje výsledek, přidávám pár fotografií závěrů jednoho takového měření. Předem upozorňuji, že se jedná o místnost o rozměrech 6,1 x 5,4 x 2,8 metru,
pro někoho nedostižně velkou, pro jiného moc malou :lol: a ne HiFi poslechovku.
Obrázek
Na obrázku je srozumitelně znázorněno jak poloha reprobeden, tak i jednotlivá poslechová místa, kde nás bude zajímat č.3 a č.4. Je vidět, že autor je vědec, ne HiFista, protože takto bych reprobedny umístil pouze na nekvalitní,doplňkový poslech randálu z PC, ne na hudbu. Taktéž jejich vzdálenost 1 metru mezi sebou a 0,8 - 4 metru od poslechového místa předem poukazují na to, že se měří obě najednou. Jde zde o kvalitu změření interakce bedny/místnost, ne o kvalitu zvuku.
Přitom použité studiové monitory JBL LSR28P Obrázek nejsou žádná ořezávátka: Na 8" basech disponují 250W, na výškách prý 150W, specifikaci mají zde. Podle ní mají naprosto ideálně rovný průběh a velkou možnost korekcí
Obrázek
Co s jejich ideálním průběhem ale udělá umístění poslechového (měřícího) místa do bodu č.2 je zde:
Obrázek
a vliv interakce místnost/reprobedny v plné nahotě nám ukazuje poslední obrázek,
umístění poslechového (měřícího) místa do bodu č.4
Obrázek
Snad se nenajde nikdo s poslechovým místem u dveří a reprobednami v uhlopříčném rohu, ale čert nikdy nespí ! *headbang*

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

*headbang* I chybička se někdy vloudí: Ne bod č.4, ale správně je bod č.1 a to v celém příspěvku :!:

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

Nechci "zasírat" jiné vlákno, ale u nejmenovaného studia jsem objevil tuto krásnou větu:
Onen charismatický projev Lowtherů pomáhá nezjištně zamaskovat nedokonalost způsobenou zdrojem signálu, ať už jde o technologii řídkého digitálního signálu na straně hardwaru, či hrubé chyby při nahrávání na straně softwaru – to se týká jak CD, tak i skoro všech novějších vinylů.
Kdybych to tušil, tak akustiku místnosti neřeším !

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

Estetika "holých" polokoulí nemusí být vždy vyhovující, ale toto řešení je skutečně *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup*
Obrázek
Nahoře polokoule v rámu za reproduktory, dole dtto jako "akustický obraz".
Obrázek
To je skutečně geniální řešení :!:

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6633
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od dadaft »

jó řídký signál je nejhorší... :lol:

já jsem teď něco početl o nastavování DEQ2496 - ona se ta korekce skutečně provádívá jak píšeš: mikrofon se postaví do poslechového místa a pak se změří jedna bedna (následuje equalizace příslušného kanálu) a pak druhá bedna (a totéž) - výsledkem podle rozšířeného mínění je představa, že když hraje každá bedna zvlášť rovně, hrajou rovně i obě současně...
... - no, leda tak ve volném nebo absolutně souměrném prostoru, bych řekl.

zajímalo by mě, JAK velký rozdíl byl u tebe při srovnání těch dvou nastavení ekvalizéru, jak se tady o nich bavíme?
a jestli jsi to zkoušel i jinde než u sebe doma?

Uživatelský avatar
tomatsu
Příspěvky: 111
Registrován: 22 úno 2010 08:10
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od tomatsu »

Díky za pochvalu.
Tak se trochu o tom rozepíšu. Jelikož poslechovka slouží jako obývák, tak akust. úpravy byly pod dohledem mé bdělé přítelkyně. Pomalým a nenápadným, ale stálým tlakem se nechala překecat do toho, co je na fotkách nahoře.
Jsou to 3 varianty :
1 / první panel - přes televizi
Jedná se o panel na bázi polokoulí - podklad je deska sololitu a na ní nalepené polokoule, rám z laťěk 10x50 a vše potaženo plátnem a následně natřeno.
Panel je mobilní - což se dalo u televize asi čekat :lol:
Náklady na tento panel (80x125 cm) +- 900,-
2 / akust. panely na stěně za gaučem (bohužel mám gauč u stěny - pokoj 3,4x4,7x2,5 m - repra na delší straně)
Jedná se o malířský rám ( viz tady : http://www.art-creative.cz/papiry-a-pla ... _1007.html - objednával jsem vše tady, můžu jen doporučit - paní ochotná, ceny supr a dodání do 2 dnů, prostě *thumbs up* ) a vyplněný basotectem , následně natřen a motiv dle vlastní představy štětcem namalován. Bohudík ještě němám stařeckou klepavku rukou, ale i tak to bylo o nervy :evil:
Náklady na jeden panel ( 60x90 cm ) cca 800,-
3 / panely za repro
Opět varianta z polokoulí - stejný postup jako ve verzi na televizi
Rozměry 90x110cm
Další fota zde :
http://www.edisk.cz/stahni/44823/panely ... .65MB.html

Co se týče zvuku : zatím mám hotový panel na televizi a 3ks za gaučem ( za repro mi ještě schnou ve sklepě ) a i když se nejedná o závratné plochy, zlepšení je znát velice. Rozepíši se jakmile budou panely i za repro.
Ještě jednou - veřejně VELKÉ díky ALESKOVi za rady a postřehy, opravdu to stojí za to. Za cenu +- jednoho "lepšího" kabelu je přínos XXX-krát vetší.

sekal
Příspěvky: 1488
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od sekal »

dadaft píše:jó řídký signál je nejhorší... :lol:
já jsem teď něco početl o nastavování DEQ2496 - ona se ta korekce skutečně provádívá jak píšeš: mikrofon se postaví do poslechového místa a pak se změří jedna bedna (následuje equalizace příslušného kanálu) a pak druhá bedna (a totéž) - výsledkem podle rozšířeného mínění je představa, že když hraje každá bedna zvlášť rovně, hrajou rovně i obě současně...
... - no, leda tak ve volném nebo absolutně souměrném prostoru, bych řekl.
Předpokladem výše uvedené teze je ovšem záruka, že obě bedny jsou parametrově (téměř) zcela shodné, tedy že jsou párovány (!) Jinými slovy, že měniče a součástky výhybky jsou vybírány s minimální tolerancí.. (viz např.http://www.legacyaudio.com/index.php?It ... &item_id=5) Tento údaj se však u komerčních produktů - a to vč. tzv. HighEndu - téměř nikde neuvádí, takže nějaké dodatečné ekvalizační úpravy jsou bez předchozího (exaktního) ověření této fundamentální výchozí podmínky poměrně diskutabilní....

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od Aleska »

tomatsu píše:Díky za pochvalu...
Děkovat nemusíš,
to co jsi vytvořil je perfektní a bude vzorem i pro ostatní :!:
Přidávám ještě jeden obrázek tvé vynikající konstrukce
Obrázek

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6633
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY úpravy malé poslechovky.

Příspěvek od dadaft »

sekal
proč máte všichni potřebu psát tučným písmem?

problém té teze (tj. předpokladu, že když hraje každá bedna zvlášť rovinu, hrajou rovně i obě bedny dohromady) je, že je nesmyslná.
na samotných bednách zas až tak nezáleží.

vem příklad:
nějak umísti bedny, na vrchol poslechového trojúhelníka umísti mikrofon. změř průběh levé bedny a proveď korekci tak, že bude vyrovnaný. totéž s pravou bednou.
a pak změř na tentýž mikrofon průběh, když budou hrát obě bedny.

pak tytéž bedny umísti jinak. dej je třeba dál od čelní zdi a trošku víc od sebe. na vrchol poslechového trojúhelníku umísti mikrofon a postupuj jako v prvním případě.

pokud by byla ta teze správná, měl by být průběh z měření obou beden z prvního uspořádání shodný s průběhem z měření obou beden v druhém případě.

jenže on nebude.
*fnuk*

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host