Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karel1
Příspěvky: 381
Registrován: 05 led 2015 13:24
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od Karel1 »

WaVe_99 píše: - - - me to fakt zajima. Zajima me, jak muze samostatny privod ovlivnit kvalitu napajeni pristroju, kdyz pred nim jsou kilometry posranejch dratu od CEZu...
Mě by toho tady zajímalo víc, jenže jsem zjistil, že na slušně položenou otázku se jasné odpovědi nikdy nedočkám. Vždy se na tebe sesypou majitelé netopýřích uší, sdružovaných ve woodoo spolcích, ať si to sám vyzkoušíš atd. Nic ve zlým, přeji jim to a pořád lepší, než se povalovat po putykách (třeba). Já jsem zjistil, že jinak vnímám hudbu ráno před snídaní, jinak po obědě, jinak v době, kdy wife ulehne atd. ;)

FS
Příspěvky: 1287
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od FS »

Karel1 píše:Mě by toho tady zajímalo víc, jenže jsem zjistil, že na slušně položenou otázku se jasné odpovědi nikdy nedočkám.
@Karel1: *offtopic* Pokud narážíš na svůj dotaz, co se stane s BD přehrávačem po umístění na nějaké podložky - tak například zrovna já jsem tam poskytl odpověď podle svého nejlepšího přesvědčení. Že se ti nezdála být dost echt, inu, to se stává. Že v té diskusi bylo spoustu zbytečných výpadů, to se tady stává bohužel pravidelně :o

A stalo se to tady znova - přitom téma je značně realistické, potýkáme se s ním každý a nemusíme se zde osočovat kvůli ceně možných řešení, protože se jedná opravdu o směšné částky ve srovnání se samotnými komponenty.

Já bych tedy nezevšeobecňoval v tom smyslu, že nikdy nikdo odpověd nedostane. V tomto tématu rezonují dva postoje:
- Zkušenost nás, co neco udělali, ono to zafungovalo a třebaže nemáme srovnání, zda by to jinak nebylo lepší, tak zde svou zkušenost vysdílíme. Neumíme to třeba obhájit a přiznáváme to.
- Přesvědčení (znalost), že nic takového fungovat nemůže, od lidí, kteří jsou považováni za odborníky

Smiřme se tedy s tím, že první skupina neumí odpovědět na otázku "Proč to funguje" - tato skupina připuští svou nevědomost a hledá do té či oné míry odpověď u jiných - tady nic konfliktního nevidím. Nic lepšího než doporučení ať to taky zkusíš zřejmě nedostaneš.

Druhá skupina (odborníků) se opírá o svou znalost a tvrdí, proč to fungovat nemůže. Pak by tedy mohli svůj názor vysvětlit - vždyť jejich přesvědčení se opírá o znalost, kterou mají - jinak to tak trochu konfliktní je a zavání to demagogií.


BVa
Příspěvky: 2808
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od BVa »

Druhá skupina (odborníků) se opírá o svou znalost a tvrdí, proč to fungovat nemůže. Pak by tedy mohli svůj názor vysvětlit - vždyť jejich přesvědčení se opírá o znalost, kterou mají - jinak to tak trochu konfliktní je a zavání to demagogií.
Problém je v tom, že na nejaké technické, objektívne vysvetlenie je nutný nejaký minimálny background u "žiakov", pritom nakoniec aj tak padne argument - však to počujem (a to nie je demagógia?). A je po debate... A donekonečna to nikoho nebaví.

FS
Příspěvky: 1287
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od FS »

BVa píše:Problém je v tom, že na nejaké technické, objektívne vysvetlenie je nutný nejaký minimálny background u "žiakov", pritom nakoniec aj tak padne argument - však to počujem (a to nie je demagógia?). A je po debate... A donekonečna to nikoho nebaví.
Chápu - už jste asi podobné diskuse absolvoval mockrát a to jednoho omrzí. Ale zkuste mne pochopit - ja nečekám vysvětlení vlivu něčeho (v daném případě kvality napájení). Chtěl bych slyšet (co nejvíce lidsky) argumentaci, proč něco nemůže fungovat.

Dokázat neexistenci jevu je mnohem obtížnější než dokázat jeho existenci. Takový důkaz musí být formulován tzv. sporem: "Pokud by měl platit jev A, potom by muselo nutně nastat B, ale B nenastává, proto jev A platit nemůže".

Děkuji.

Ještě dodám: Nemusíte se obávat, že použiji "argument", že to prostě slyším. V této diskusi je to, že "něco slyším", předmětem zkoumání, nikoli argumentem.
Naposledy upravil(a) FS dne 28 dub 2017 17:58, celkem upraveno 2 x.

zabiny007
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 kvě 2014 14:16

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od zabiny007 »

WaVe_99 píše: Vymen to OBJEKTIVNE za SUBJEKTIVNE a bude to zcela spravne :-)
Přečti si můj post výše a pochopíš, že slovo objektivně je zde na místě. U původního, i když samostatného, přívodu po zapnutí LED lampy v ložnici bylo v bednách slyšet "bzučení" (omlouvám se technikům, nejsem schopen to přesně specifikovat), takže jsem nemohl poslouchat hudbu v obýváku, když si manželka chtěla v ložnici číst. Po výše uvedené výměně přívodního kapelu, odpojovače a zásuvky toto bzučení zmizelo. Podle mne je to dosti objektivní zkušenost, nebo potřebuješ dobrozdání celé rodiny, že to také předtím slyšeli a potom už ne?
Každopádně nutno podotknout, že nemohu na 100% tvrdit, že tato změna proběhla kabelem. Mohlo to být klidně jen zásuvkou, nebo odpojovačem. To fakt nevím, možná by technici mohli přijít s nějakou teorií. Koneckonců - taky je dost možné, že to zmizelo jen proto, že elektrikář musel přeorganizovat kabely v rozvaděči a "něco" zapojil jinak... Ale víte co - je mi úplně jedno, proč to zmizelo. Důležité je, že máme doma pohodu a žena si může číst, když já chci poslouchat... A že se i zlepšil zvuk? To už je moje subjektivní zkušenost, o kterou se dělit nemíním, nestojí mi to za to, na to si každý musí přijít sám.

BVa
Příspěvky: 2808
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od BVa »

Ak sa hovorí o kvalite vplyvu napájania (poistiek, sieťových káblov..) , tak je nutné poznať aj kam je to (sieť) v prístroji privedené a čo sa s tým deje. Je nutné poznať trochu konštrukciu zdroja, možnosti prieniku rušení napr. cez sieťové trafo, potom aké rušeneia vznikajú v samotnom zdroji pri jeho normálnej činnosti(napr. spínané zdroje, alebo rušenia od komutácie diód, to sieťové napätie sa usmerní, filtruje, stabilizuje...). Pritom je to zdroj, ktorý len napája obvody spracovávajúce užitočný signál, nereprodukuje sa priamo to napätie zo zdroja.. Každý taký obvod má (mal by mať..) nejaké PSR (Power suplly rejection, potlačenie rušení zo zdroja smerom k výstupu signálu), ktoré hovorí o tom ako môže rušenie zo zdroja kontaminovať signál. Ďalej existujú rôzne psychoakustické vplyvy, ako maskovanie, fyziológia sluchu...Toto všetko sú súvisiace vplyvy a ich úroveň sa dá kvantifikovať a overiť meraním. Rovnako sú dávno zdokumentované objektívne možnosti sluchu. Ak sú často tie možné rušivé vplyvy rádovo pod možnosťami rozlíšenia sluchu a pritom vám niekto so 100% presvedčením tvrdí, že napr.počuje vplyv otočenia sieťovej poistky a to je pre neho nezvratný fakt(však poistka stála 50EUR..),tak Vás by bavilo sa snažiť niečo dookola vysvetlovať, keď navyše sa to nedá urobiť čiste "populárne"..

FS
Příspěvky: 1287
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od FS »

@BVA: Děkuji za odpověď.

Chápu to "lidsky" tak, že ovlivnění fyzikálních jevů (kabely, pes, pojistky...) spojených s dodávkou energie do přístroje de facto nepopíráte. Podle odborného náhledu by však průnik různých rušení do přístroje zvenčí měl být mnohem méně významný než jiná rušení, která se dějí v přístroji a jejich podíl na výsledném znění přístroje by měl být pod prahem citlivosti ucha. Také Vašemu sdělení rozumím tak, že se bavíme o známých a měřitelných jevech.

Nemám důvod Vaše slova zpochybňovat. Vím, že sám jste konstruktér, jehož kvality potvrzuje Vaše samotná dlouhodobá přítomnost na trhu s elektronikou.

Takže pokud si myslím, že slyším vliv např. napájecích kabelů, a současně věřím Vašemu vysvětlení, pak z toho logicky vyplývají tyhle možnosti:
- jsem obětí sebeklamu
- existuje fyzikální jev, který zatím uniká naší pozornosti a proto jej nevyhodnocujeme
- známá a měřitelná rušení mohou v mých konkrétních podmínkách odhalit potřebu něco řešit (existence známého problému)

První dvě možnosti jsou zřejmě spíše o skoro filosofickém postoji posluchače k poznatelnosti světa a sebe same, takže zřejmě nemá cenu je dále pitvat.

Pokud se budeme bavit o třetí možnosti, prosím poraďte, CO a případně JAK by se dalo změřit, aby se člověk mohl rozhodnout o smysluplnosti nějakých úprav napájení doma?

svartenatt
Příspěvky: 881
Registrován: 13 čer 2016 04:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od svartenatt »

Díky za odpověď. Sice od každého něco, ale výsledek je jasný. Takže stačí od hodin natáhnout samostatně CYKY k zásuvce a potom odfiltrovat rušení před pristrojem.

Uživatelský avatar
acibuk
Příspěvky: 42
Registrován: 12 čer 2010 19:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od acibuk »

Díky za odpověď. Sice od každého něco, ale výsledek je jasný. Takže stačí od hodin natáhnout samostatně CYKY k zásuvce a potom odfiltrovat rušení před pristrojem.
Myslím, že jsi to napsal přesně. Podstata je mít v tom rozvodu co nejméně přechodových odporů. Proto je potřeba koupit kvalitní zásuvku. Teď mluvím pouze o výkonové složce. Rušení je další téma.

Tady by mě zajímalo po jakém vodiči se ho šíří nejvíce. Je to fáze, nulák, nebo zem? Má třeba smysl vytáhnout uzemnění pro samostatný rozvod mimo bytovou jednotku?

Pěkný, konečně slunný den. :D
Audio Research Reference 80S, Meitner MA3, Avantgarde Acoustic UNO fino XD, CambridgeAudio CXC

BVa
Příspěvky: 2808
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od BVa »

Pokud se budeme bavit o třetí možnosti, prosím poraďte, CO a případně JAK by se dalo změřit, aby se člověk mohl rozhodnout o smysluplnosti nějakých úprav napájení doma?
Jedna vec je merať (nejaké hodnoty), druhá zistiť príčinu počuteľných problémov spôsobených napájaním alebo iným rušením.
Prvý krok asi zohnať nejaké testovacie CD alebo si "vyrobiť" wav súbor, na začiatok stačí pre "uchometriu" len digitálna nula, teda ticho. Prehrávať tento záznam na používanej zostave a počúvať, či ide z boxov niečo počuteľné (okrem slabého šumu s uchom blízko výškového reproduktora), nejaké cvrlikanie, pískanie, cvakanie, brum, proste nejaké nepatričné pazvuky. Ak áno, postupne odpájať všetky doma zapojené spotrebiče a pokúsiť sa identifikovať zdroj rušení. Ak sa nájde, skúsiť zapojiť zostavu do druhej zásuvky (iný okruh), pre overenie či ide rušenie po napájaní alebo "vzduchom"(napr. rušenie od nejakého wifi alebo vysielača mobilného operátora), možno problém nezmizne, ale sa trochu zmenší. Ak problém pretrváva, bude zdroj rušení v samotnej zostave,prípadne je mimoriadne citlivá aj na dnes "normálne" úrovne vf smogu, alebo ide rušenie po sieti zvonku, teda mimo bytu.
Druhý krok bude potom skúška od konca.. Len samotný koniec, vstup skratovať , potom pripojiť skratovaný vstupný kábel konca na zem výstup preampu (vypnutého, potom preamp zapnúť.).. Potom normálne pripojiť preamp so skratovaným vstupom, potom zdroj signálu... Proste postupovať systematicky a nájsť zdroj problému (rušenie, brum od zemnej slučky, hluk transformátorov od DC zložky v sieti- obvykle sa mení v priebehu dňa...) . Nedá sa dať 100% platný univerzálny návod.Podľa toho kde ten problém vzniká sa dá povedať či má zmena sieťového prívodu význam alebo nie. Samozrejme zámena starého dvojvodičového Al rozvodu za nový trojvodičový v medi určite neuškodí, alebo minimálne kontrola všetkých spojov v inštalácii .
Iná vec je potom nejaké amatérske meranie napr. zvukovkou na výstupe zostavy, ale to je na samostatnú tému a už sa to na iných fórach x krát riešilo

WaVe_99
Příspěvky: 311
Registrován: 18 lis 2010 12:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od WaVe_99 »

zabiny007 píše:
WaVe_99 píše: Vymen to OBJEKTIVNE za SUBJEKTIVNE a bude to zcela spravne :-)
Přečti si můj post výše a pochopíš, že slovo objektivně je zde na místě. U původního, i když samostatného, přívodu po zapnutí LED lampy v ložnici bylo v bednách slyšet "bzučení" (omlouvám se technikům, nejsem schopen to přesně specifikovat), takže jsem nemohl poslouchat hudbu v obýváku, když si manželka chtěla v ložnici číst. Po výše uvedené výměně přívodního kapelu, odpojovače a zásuvky toto bzučení zmizelo. Podle mne je to dosti objektivní zkušenost, nebo potřebuješ dobrozdání celé rodiny, že to také předtím slyšeli a potom už ne?
Každopádně nutno podotknout, že nemohu na 100% tvrdit, že tato změna proběhla kabelem. Mohlo to být klidně jen zásuvkou, nebo odpojovačem. To fakt nevím, možná by technici mohli přijít s nějakou teorií. Koneckonců - taky je dost možné, že to zmizelo jen proto, že elektrikář musel přeorganizovat kabely v rozvaděči a "něco" zapojil jinak... Ale víte co - je mi úplně jedno, proč to zmizelo. Důležité je, že máme doma pohodu a žena si může číst, když já chci poslouchat... A že se i zlepšil zvuk? To už je moje subjektivní zkušenost, o kterou se dělit nemíním, nestojí mi to za to, na to si každý musí přijít sám.
Ahoj, díky, to s tím bzučením jsem přehlédl, moje chyba. Zkousel jsem u nasich (Primare PRE + koncak, Tannoy D700, zadna filtrace) zapojit do psa na hifi lampu s regulovatelnym manualnim stmivacem jasu, coz je podle me totalni nejvetsi prasarna, ktera se da do site zapojit. Moc casu jsem tomu nedal, nicmene, rozdily jsem neslysel. Takze to asi z me strany muzu uzavrit s tim, ze jsem hluchej a nemusim se zbytecne trapit s podobnejma vecma, jako je samostatny privod hifi a podobne :-) Mam to tedy jednodussi, nez zbytek diskutujicich...

FS
Příspěvky: 1287
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od FS »

@BVA: Děkuji za odpověď - určitě je dobré řešit nejprve známé problémy a vyloučit jejich příčiny.
První krok myslím zvládne i technický analfabet jako já :)

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od PítrsPraha »

Tak odpojovač/pojistka i kabel Lapp 5G x 4 jsou doma. Konstrukce kabelu je důkladná a poctivá.

Jen k tomu mám jednu (lamerskou) otázku. Nechám zapojit fázi a nulák ve dvou žilách, zem v jedné, tedy 2x8 mm + 4 mm. Kam ale zapojit stínění (oplet) kabelu, na jaké straně? Na straně zásuvek nebo rozvaděče? Pocitově bych se přikládal ke straně zásuvek pro prodloužení země přístrojů. Zem má ale vyvedenu jen zesilovač, tak než na své pocity dám na fakta a zkušenosti.

Jinak do zásuvek půjde zesilovač (síťová šňůra 3kolík), CD přehrávač (2kolík) a sub (2kolík).


Obrázek

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od PítrsPraha »

Prosím poraďte s tím zapojením stínění přívodního kabelu. O víkendu budu na stavbě mít elektrikáře, tak bych ho to rád nechal zapojit.

Jak jej máte zapojené vy, kdo jste to už řešili?

Děkuju

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti