Ucpání basreflexu

Diskuse k reprosestavám všech velikostí, tvarů, druhů, typů i váhy.
Odpovědět
vincik
Příspěvky: 70
Registrován: 31 říj 2010 10:51
Kontaktovat uživatele:

Ucpání basreflexu

Příspěvek od vincik »

Ahoj, chci se zeptat na zkušenosti s ucpáváním basreflexu. Mám teď dvoupásmové sloupové Piega S2 s předním basreflexem. Mám je v hodně malé místnosti a basy jsou přebuzené. Odtažení od zdí má minimální vliv. Zkusil jsem tedy audiofilsky narvat ponožky do basreflexu. Basů ubylo ale zvuk mi celkově příjde horší. Jakoby zastřený a míň prostorovější. Jaké máte zkušenosti? Dá se přebytek basů v malé místnosti řešit i jinak než ponožkama?:)

jkb4
Příspěvky: 245
Registrován: 14 led 2009 20:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od jkb4 »

Co použít normálně korekce na zesilovači?

Uživatelský avatar
Fidas
Příspěvky: 752
Registrován: 17 dub 2008 16:44
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od Fidas »

Mozna to chce si na ten "horsi" zvuk zvyknout a dat tomu pri poslechu nejaky den. Potom porovnat s vytazenymi fuseklemi ven. Nekdy se zmena zda k horsimu a nemusi byt.
Pak jinak korekce, basove pasti, hledani lepsiho mista pro repro ....roomperfekt ...

Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 965
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od RedBaron »

Já to zkoušel u dost reprosoustav a zvuk se většinou celkově zhorší, bedny jsou na ten basreflex naladěny. Bas vždycky ztratí nejspodnější oktávu a hodně zeslábne, není z něj už žádné potěšení a bohužel u dvoupásma, kde je dělící frekvence dost vysoko, to negativně ovlivní i středové pásmo. Myslím, že je lepší si trochu pohrát s umístěním reprosoustav nebo je vyměnit než tohle.

bh69
Příspěvky: 2034
Registrován: 18 říj 2009 07:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od bh69 »

Asi jak u kterych repro, ja mel u Dynaudii vylozene prilozeny molitanovy spunty primo od vyrobce a i je obcas pouzivam. Zmena zvuku neni dramaticka, mozna i proto, ze posloucham na nizsich hlasitostech, ale se spunty je mozna trochu vyrovnanejsi.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5401
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od lechos »

To se dělá akorát musí bedny vevnitř vytlumit, bass reflex ozvučnice mají často nedostatečné případně chybí docela...
zde profi výrobek, ale stačí do nátrubku vecpat míček tenisák a máš enclosure.
http://img24.cz/images/62291380257223197068.jpg

S499_1023
Příspěvky: 1371
Registrován: 21 říj 2008 18:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od S499_1023 »

bh69: On totiž molitan je průzvučný, takže naladění bedny tolik nerozhodí.
lechos: Enclosure má každý kromě open baffle, enclosure je totiž ozvučnice, např. bass reflex enclosure. Zřejmě jsi myslel enclosed, neboli uzavřenou.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5401
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od lechos »

jo, opravils mě správně ale idea byla stejná

lubin
Příspěvky: 560
Registrován: 13 pro 2008 14:32
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od lubin »

S499_1023 píše:bh69: On totiž molitan je průzvučný, takže naladění bedny tolik nerozhodí.
lechos: Enclosure má každý kromě open baffle, enclosure je totiž ozvučnice, např. bass reflex enclosure. Zřejmě jsi myslel enclosed, neboli uzavřenou.
u bassreflexového otvoru snad nejde o zvuk z něho, ale o díru samotnou a vliv na kmitání měniče, ucpat to můžeš čímkoli, pokud to těsní...

S499_1023
Příspěvky: 1371
Registrován: 21 říj 2008 18:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od S499_1023 »

lubin: Nepochopení části textu o průzvučnosti, jakož i nepochopení principu basreflexu.

koudy42
Příspěvky: 1607
Registrován: 06 srp 2015 15:23
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od koudy42 »

Od věci nejsou ani hroty s kamennými deskami, případně ceraball ad. udělátka, ale první jmenované vyjde na zkoušku nejlevněji. Basy se více zpřesní a subjektivně jich ubyde. Kolikrát může být i zakopaný pes kde by jsi to nečekal, jako vhodný a dostatečně silný zesilovač. Jinak na ucpání bassreflexu nic špatné nevidím. Měl jsem například ELAC CL102i s předním i zadním bassreflexem a přední měl stále ucpaný molitanem a na 2pásma s 18cm středobasem hrály slušně nízko a určitě to bylo lepší než poslouchat hučení předního bassreflexu. Zkoušej, protože stačí kolikrát málo a dostaví se velký pozitivní výsledek *palec*.

vincik
Příspěvky: 70
Registrován: 31 říj 2010 10:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od vincik »

diky vsem za podnety. nakonec jsem zustal u snizeni basu na zesilovaci... zni mi to lip, nez kdyz utlumim basreflex. hroty jsem zkousel a neslysel jsem rozdil. na jinych repro hroty pomohly, ale tady to nemelo vliv.

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od fox »

Nejlepe by jsi udelal, kdyby jsi upravil akustiku mistnosti. Ta ma na zvuk nejvetsi vliv.

Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 965
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od RedBaron »

To je rozhodne nejlepsi, ale take nejdrazsi moznost. Moje zkusenost je opravdu podobna, po ucpani BR zacaly mit bedny mrtvy zvuk, korekce nejlip pomoci ekvalizeru je rozhodne lepsi reseni.

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucpání basreflexu

Příspěvek od fox »

Akustická úprava místností nemusí být vždy nákladná. Kolikrát stačí závěs, koberec, knihovna s knihami. Když nacpeš skříň oblečením, může fungovat jako basová past.
Já jsem měl v poslechovce v koutech nepřipojené vintage bedny Pioneer, které mi zbyly z provozu starých strojů. Kamarád mě přemluvil, abych mu je prodal. Když si je odvezl, tak jsem s hrůzou zjistil, že zvuk je přebasovaný bez středů a výšek. Ty staré repro s 30 cm basákem fungovaly jako basová past. Vyřešil jsem to zakoupením knihoven v Ikea a jejich zaplněním knihami a různými drobnostmi. Do rohů jsem dal balíky stavební izolace, na které mi manželka ušila apartní povlaky. Zvuk je teď v pohodě.

Obrázek

Vzadu jsou v rozích balíky izolace a staré bedny.
Po prodeji starých beden / jsou úplně vzadu / jsem zesílil balíky na dvojnásobek a na protější stěnu jsem dal knihovny.
Naposledy upravil(a) fox dne 29 čer 2016 11:08, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host