Návrat k analogu po 20-ti letech.

Prostor pro milovníky poslechu LP
Uživatelský avatar
vonvichousch
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2010 10:07
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od vonvichousch »

Takže Teslu NC500 si chce nechat otec 8-) ,takže to je vyřešeno rozhodování.To překabelování asi přijde na řadu,ten napevno přidělaný kablík nevypadá moc hezky,i když asi Thorensum šlo o jiné ,než estetické měřítka (co jsem tak vyčetl,tak na kabelech k předzesilovači je nejdůležitější aby kabel a pčenoska měla odpovídající kapacitu k předzesilovači ).Chtěl bych se zeptat,čim bych to měl udělat?(mám na mysli ty signílové kabely,na překabelování raménka si netroufám),tady na foru jsem četl o kabelech VDH,ale nevím kde je sehnat.
Ten Thorens se asi s tou přenoskou Stanton dodával,dokonce ho s ní i testovali http://mvicha.sweb.cz//Thotest280a_1024.jpg http://mvicha.sweb.cz//Thotest280b_1024.jpg http://mvicha.sweb.cz//Thotest280c_1024.jpg ale plánuji,že ji (až naspořím 8-) ) vyměním ,rozhoduji se taím mezi Ortofon 2M Red a Sumiko Pearl (zlatá).
Další věc je předzesilovač,uvažuji o něčem jako je cambridge audio azur 640p ,ale platí to o něm to co o přenosce...až naspořím,zatím pohled do peněženky říká toto *taktone* :cry: .
Jinak komora vydala další "poklady" http://mvicha.sweb.cz//DSC00236.JPG ,bohužel všechny přenosky až na jednu,jsou nefunkční,brumí jeden kanál :cry: ,aspo%n tedy jsou nahradní "jehly" .
Jdu ještě pčekontrolovat tu NC440,uvidíme co s ní je ,zatím díky za rady.

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od Renown »

Pokud bych se měl rozhodnout mezi 2M Red (80 €) a Sumiko Pearl (149 €), tak určitě Sumiko, ale cenovým konkurentem Sumiko Pearl je spíše 2M Blue (155 €) a v tom případě už jednoznačně Ortofon 2M Blue !

VDH D-501 nebo VDH D-502 je v budgetové oblasti nejlepší volba.

Překabelování ramene není nic složitého, je to hotové za 30 minut ....

Uživatelský avatar
vonvichousch
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2010 10:07
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od vonvichousch »

Ješte k tomu motoru Thorens-u ,v servisním manuálu je uvedeno "Zwei-phasen-Synchronmotor mit 24 Magnetpolen".

ješte Edit : V USA stoji ty přenosky skoro stejně ,paradoxně to Sumiko Pearl je ještě levnější než Ortofon,alespoň podle http://www.needledoctor.com/Sumiko-Pear ... tegory=382

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od Renown »

tím lépe že to má synchronní motor !

To Sumiko Pearl je v té Americe fakt levné USA 99 USD = 1900 Kč, v Německu 149 Euro = 3800 Kč *headbang*

Uživatelský avatar
vonvichousch
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2010 10:07
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od vonvichousch »

"Překabelování ramene není nic složitého, je to hotové za 30 minut ...." jo,ale když se to umí,ja zatím vzhlížím k lidem ,kteří to umí s obdivem *klanimse* ,bohužel já na to zatím nemám...
Co se týká té přenosky,tak než na ní budu mít volné zdroje,tak snad někdo do té ameriky pojede 8-) .
K těm kabelům,je někdo na Moravě,kdo by je prodával na metry? Díky.

Uživatelský avatar
Acon
Příspěvky: 762
Registrován: 17 dub 2008 22:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od Acon »

po technickej stránke sa s PMA nedá inak, len súhlasiť. No gramofón je o inom. Je to ako: teraz začínajú krásne slnečné dni a málo z nás má možnosť vyraziť na výlet v niečom podobnom
Obrázek

Jazdné vlastnosti neoslnia práve vyznavača jazdy v monoposte F1, ale ten zážitok, tá pohoda, to je pre mňa niečo podobné ako pustiť si hudbu s vinilu cez flaštičky. Radosť z hudby má mnohé podoby, nie len z dokonalej reprodukcie.

Uživatelský avatar
uhuru
Příspěvky: 20
Registrován: 29 bře 2010 20:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od uhuru »

Renown píše:tím lépe že to má synchronní motor !

To Sumiko Pearl je v té Americe fakt levné USA 99 USD = 1900 Kč, v Německu 149 Euro = 3800 Kč *headbang*
Zdravím, i já se vracím k analogu po cca. dvaceti letech, můj poslední gramofon byla NC470 a taky jsem si všimnul, že Sumiko je ve státech za přijatelnější ceny než na naší straně louže. Zakoukal jsem se tam do gramofonu Pro-ject RPM5.1 se Sumiko Blue Point No.2 za baťovských $999. Set je jen pro USA, alespoň se v AQ nabídli, že přenosku namontují a skalibrují. Protože si nevěřím, že bych se s tím sám popral, tak jsem vzal SBP2 i za těch šeredných 6.990 CZK.

Právě se válím v Beskydech a podle včerejší SMS už gramofon čeká u kamaráda v obchodě. Nemůžu se dočkat, až se vrátím domů do Krkonoš, přidělám držák na zeď a roztočí se první vinyl...

Uživatelský avatar
vonvichousch
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2010 10:07
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od vonvichousch »

Tak jsem to zjišťoval,poštovné do ČR je 22USD,takže ta Sumiko Pearl vychází i s poštovným na 2200Kč.Chvilku budu šetřit a pak ji objednám 8-)

Uživatelský avatar
vonvichousch
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2010 10:07
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od vonvichousch »

Tak jsem konečně zapojil provizorně gramofon u sebe doma a poslouchám staré desky a nemůžu přestat 8-) ,je to paráda .
Obrázek

Uživatelský avatar
uhuru
Příspěvky: 20
Registrován: 29 bře 2010 20:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od uhuru »

Včera jsem vybalil svouji novou hračku, Pro-ject RPM5.1. A hele, originál balení, Sumiko BP2 ve své vlastní krabičce... Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají... kdepak je to smontování, klibrování, aq, aq... to jsem nemusel brát novou SBP2 za plnou pálku!

Takže jako v roce 1994, když jsem si jako počítačový analfabet koupil 386DX40 nadstandardně vybavenou zvukovou kartou Sound Blaster a dvourychlostní CD-ROM Panasonic. Taky mě doma při rozbálení překvapilo, že firmě ESCOM tehdy čtrnáct dní trvalo, než mi volitelnou výbavu "namontovala" do papírových krabic. Alespoň jsem se naučil skládat PC...

Tak mě to otrávilo, že jsem se do sestavení dal až dnes. Anglické návody jsem odložil a vzal si český "univerzální pro RPM5, 5SP a 6 a 6.1SB na jednu A4"!!!. Drujá strana bezpečnostní pokyny a další dvě nákresy. Stručnost nade vše, doteď jsem nepřišel na to, k čemu jsou dva sáčky s různými plíšky. Ke spartánskému gramci, spartánský návod. Ne vážně, docela hanba, když k přístroji za 15.000 dostanete návod k předchozímu modelu, bez popisu balení, s ručně číslovanými stránkami atd.

Radši jsem si vzal k ruce Rowingův návod (dík) a přibalenou dvoubodovou šablonu, z anglického letáku u přenosky vyčetl parametry a ramínko s přenoskou poměrně úspěšne nastavil. Tedy až na azimut a vta, ale od oka se mi zdají OK :) . Gramofon mám provizorně n nástavci pracovního stolu vedle LCD monitoru, rovina OK, talíř maličko šmajdá, no nic. Připojení na phono vstup u stereo receiveru Pioneer PDX-Z9 mě trochu vyděsilo, levý kanál byl hluchý, jen bručel. Musel jsem konektor u gramofonu trochu povysunout, je tam nějaký vakl v kontaktu, to taky zamrzí u nové věci. Nemám jiný kabel, tak neozkouším, jestli je chyba v terminálu nebo ve vidlici.

Nevadí hrajem, co tu máme? Náhodně jsem si přinesl asi 20 svých starých LP.
Ray Charles - Supraphon 1969 - Vokály nádherné, ale v hudbě něco nehraje, zvuk zní malinko deformovaně. Beru si sluchátka a přidávám hlasitost. Je to na 90% jen levá stopa, jakoby přebuzená... Čím to???
BonJovi - Slippery when Wet - Opus 1986 - Tady je vše OK, tak nějak si tohle elpíčko pamatuju.
Drakar - Let draka - Globus 1990 - Zní trochu jako demo, ale taková je nahrávka. Přenoska exceluje, když kytary kvílí, tak tohle fakt VM2102 ani OM5 neuměly.
Prince - Purple Rain - SUZY Zagreb 1984 - ta je pěkně ohraná, bývala jednou z nejoblíbenějších. To je dynamika! Prince zní syrověji než ho znám, kytara, zpěv i bicí...
Neil Diamond - Beautiful Noise - Supraphon 1977 - tak tady sedím v první řadě, má to říz, dechy dech berou, jen klavír je místy řízný až moc.
Hrál jsem ještě asi pět dalších. Bez problémů, hudba má dynamiku, nesplývá, jen té sysrovosti je někdy až příliš. Znovu se vrátil k Ray Charlesovi, ale je to tam, ta levá stopa je rozvrzaná. Zítra budu testovat dál...

Trochu rozpaky, ale nadšení z analogové muziky převládá. A zítra s Mišíkem na jednohubky!

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od fox »

Taky jsem si kdysi kupoval gramofon Pro-ject za podobnou sumu. Návod byl od jiného přístroje.
Nastavení přenosky bylo popisováno asi tak, že mám namontovat přenosku doprostřed hlavičky raménka a natočit ji na osu.
Slušelo by, kdyby se výrobce spojil třeba s naším přítelem odborníkem Rowingem a s jeho pomocí sestrojil nějaký kloudný návod a šablonu.
Taky by nebylo na škodu, kdyby červený kanál byl pravý a bílý /černý/levý a ne naopak. Je to snad česká specialita ?
Věřím, že dnes je to určitě v pořádku.

Uživatelský avatar
Rado
Příspěvky: 123
Registrován: 06 lis 2008 15:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od Rado »

Uhuru, gratuluji k pěkné nové sestavě. S návodem je to těžké, ale myslím, že k sestavení gramofonu jsi návod určitě měl, nebo se mýlím? A přenosku, kterou máš, je od jiné firmy. Dvoubodové nastavení přenosky k raménku taky určitě bylo v krabici. Já to vidím tak, že firma Pro-Ject se chyby nedopustila, dala návod ke svému produktu. Něco jiného je, že kupující se ve většině případech neví rady, jak seřídit gramofon spolu s přenoskou. A od toho jsou tu ta fóra....Nebo to dát odborníkovi...
Pro srovnání, když si kupuji tenisovou raketu, výplet na ní není a návod, jak vyplést raketu jsem taky ještě nikdy nedostal... :D
Ber to s nadhledem. Postupem času budeš rád, že si to budeš umět dát do kupy sám a budeš vědět, co jak seřídit, aby to bylo pro Tvé ucho to nejlepší...

Uživatelský avatar
uhuru
Příspěvky: 20
Registrován: 29 bře 2010 20:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od uhuru »

Rado píše: S návodem je to těžké, ale myslím, že k sestavení gramofonu jsi návod určitě měl, nebo se mýlím? A přenosku, kterou máš, je od jiné firmy. Dvoubodové nastavení přenosky k raménku taky určitě bylo v krabici. Já to vidím tak, že firma Pro-Ject se chyby nedopustila, dala návod ke svému produktu. Něco jiného je, že kupující se ve většině případech neví rady, jak seřídit gramofon spolu s přenoskou. A od toho jsou tu ta fóra....Nebo to dát odborníkovi...
Ale jó, máš pravdu, uvnitř v bedně s gramofonem byl anglicko-německý návod a dvoubodová šablona, kterou jsem pak taky použil. Ale přiložený český návod od dovozce byl pro ostudu. Tomu jsem se spíš jen divil, rozladilo mě něco jiného. Původně jsem poptával RPM5 Superpack (už nebyl), potom v USA nabízený RM-5.1 SE (do ČR nelze). AQ mému prodejci nabídli, že RPM5.1 přenoskou Sumiko BP2 osadí a provednou kalibraci (tak jak je to u RM-5.1 SE). Na to jaksi nedošlo a s přiloženým českým návodem "co-kam" to pro laika byla celkem bída...

efičák
Příspěvky: 1962
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od efičák »

Ten konektor je vadný a časem se ještě zhorší.
Monte jej na 6perspexu za 34.t. vyměnil, ale za své.
Platil jsi plnou cenu tak chtěj plnou kvalitu.
Nasadit přenosku je pro autorizovaného zástupce pro Česko, otázkou 15 minut práce.
Přítlak 1,8 g, přesah za spindl : 18 mm, na Rowingově šabloně to jde hezky seřídit. Když rameno nedosáhne ke spindlu, musí se povolit oba imbusové šroubky na výšku VTA. Null point je hračka.
A je to. Jen opatrně s drátky ramínka. Jsou velmi křehké a konektorky k přenosce se rády lámou. Pinzetová jemná práce.
Kompenzace dostředivé síly, čili antiskating. Pozor!
Hrot Sumika má velmi, velmi malou potřebu antiskatingu. Je asi o polovinu menší, než u eliptických hrotů Ortofon.
Laickým měřením jsem na svém ramínku dospěl k v výsledku, že Kuzmou dodané závaží, je příliš těžké a nahradil jej DIY lepeným závažíčkem. A když je zvuk z obou kanálů stejně hlasitý, dostaví se po 50 hodinách provozu šlechetný, dynamický projev japonských MC přenosek, jejichž charakter mi učaroval.
RPM5 má noblesní, pohodový charakter, daný měkkým odpružením. Zvukem relaxuji, myšlenky plynou a pohoda rozlévá příjemný pocit po celém těle. Zkřehlé psyché, zmítané silnou změnou jarního počasí, si dopřává oddechu, neboť jsou hodnoty trvalejší, nadčasové a právě kolotoče ke štěstí Pro-Ject, jsou toho důkazem, jistotou a mostem k věcem duchovním i světským.

Obrázek

Uživatelský avatar
uhuru
Příspěvky: 20
Registrován: 29 bře 2010 20:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrat k analogu po 20-ti letech.

Příspěvek od uhuru »

Ještě jsem nastavení tochu poladil, využil jsem oba přibalené imbusy :)
Snížil jsem základnu ramínka o cca 1mm, to je teď snad při přehrávání v ideální rovině. Zrcátkový test mi odhalil nepatrné vytočení doprava (chce to trochu představivost), tak jsem poladil i azimut. Překontroloval úhel v null pointu, kupodivu byl pořád OK. Znovu jsem nastavil vyvážení a přítlak - 18mN. Antiskating je u RPM5.1 tříkrokový, volím podle návodu 15-19mN. Zapomněl jsem přeměřit přesah, není úplně ideální, cca 16.5-17mm, no nevadí. Snad příště, už se mi to nechce celé opakovat.

Že by odměna ... ono je to snad znát. Limitující už asi bude hlavně phono v receiveru (k zesilovači nemám výtky) a reproduktory při hlasitější reprodukci. Pro moje uši hraje už teď báječně *2thumbsup* , poslouchám si hlavně večer ne tak nahlas a osolit si můžu sluchátka.

Skvělý jazz, Ellington - Amiga 1975, bomba. Supraphony jsou nevyzpytatelné, hlavně kolem roku 1970. Ray Charles 1969 - levý kanál je i s novým nastavením zborcený, v gramofonu to nebude. Armstrong - 1970, slaboulinká "anti-echo", ozvěna, jakoby dorazila dřív než hlavní zvuk, že by o otáčku? To Oscar Peterson - OPUS 1975, to je prostor...

Díky za rady, jdu spát!

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti